Geoblog.pl    KecajAisab    Podróże    Jeseniky - Jesioniki    Uzdrowisko

Uzdrowisko

Czechy
Czechy, Karlova Studánka

Po następnej godzinie mijając Brutal, dalej jadąc drogą która jest bardzo wąska i miejscami bardzo dziurawa docieramy do Karlovej Studanki która szczyci się 200 letnią tradycją uzdrowiskową . Oprócz klimatu posiada źródła wody mineralnej bogatej głównie w naturalny
tlenek węgla . W 1780 roku zainteresował się tym miejscem syn cesarzowej Marii Teresy , wielki mistrz krzyżacki arcyksiążę Maksymilian Franciszek Habsburg . Znajduje się tam kilka sanatorium i domów zdrojowych wybudowanych większości na przełomie XIX/ XX wieku. Przy głównej drodze znajduje się Pawilon Zdrojowy ( Pitny pawilon) gdzie można sobie posmakować wspaniałej wody (miejscowi zabierają ją w 60 L. karnistrach).Tuż za nim znajduje się informacja turystyczna , gdzie wymieniliśmy walutę i zaopatrzyliśmy się w bezpłatne przewodniki po okolicy( dostępne w językach czeskim, polskim, niemieckim i angielskim).Później udaliśmy się na duży parking pod Hotelem dzban (kier Brutal) gdzie za 100 koron zaparkowaliśmy auto na cały dzień. Z tego miejsca o pełnych godzinach wyrusza autobus do Ovcarni (1300 m) . ceny biletów : dorośli 16 kć, dzieci do 15 lat 8kć.
Można też dojechać tam własnym autem jednakże przyjemność ta kosztuje 350 kć i jeszcze koszt parkingu na górze.

Zasoby: 287 wpisów287 99 komentarzy99 1195 zdjęć1195 1 plik multimedialny1

21.06.2019 - 28.06.2019